Government Oversight and Reform Committee
The Government Oversight and Reform Committee reviews legislation with regards to accountability, transparency and reform in state government offices and agencies.
 
 

November 18, 2020

Agenda
Agenda for November 18, 2020
 
Minutes
Minutes from November 17, 2020
Bills
S. J. R. No. 5 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Thomas
–  
Sponsor
 
XXX
S. B. No. 233 (3rd Hearing)
S. B. No. 345 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Hoagland and Senator Shuring
–  
Sponsor
 
S. B. No. 349 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Fedor
–  
Sponsor
 
H. B. No. 404 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Monica Nieporte
ONMA  
Proponent
 
Bruce Johnson
Inter-University Council of Ohio  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 282 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative LaRe and Representative Holmes
–  
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 624 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Grendell
–  
Sponsor
 
General Submissions
S. B. No. 383
S. B. No. 383 Bill Analysis
 
 

November 17, 2020

Agenda
Agenda for November 17, 2020
 
Minutes
Minutes from September 22, 2020
Bills
H. B. No. 404 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Manchester and Representative Sweeney
–  
Sponsor
 
Jack Hershey
Ohio Association of Community Colleges  
Proponent
 
Erich Bittner
OACB  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 425 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Wiggam
–  
Sponsor
 
S. B. No. 46 (3rd Hearing)
 
 

September 22, 2020

Agenda
Agenda for September 22, 2020
 
Bills
Sub. H. B. No. 282 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rep. Jeff LaRe
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
Rep. Adam Holmes
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
S. C. R. No. 17 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tersea Fedor
Ohio Senate  
Sponsor
 
S. C. R. No. 16 (3rd Hearing)
S. B. No. 360 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Toby Hoover
Ohio Coalition Against Gun Violence  
Opponent
 
John Weber
NRA  
Proponent
 
Kelsey Rogers
Brady United Against Violence  
Opponent
 
Sub. H. B. No. 66 (4th Hearing)
Sub. H. B. No. 614 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Emily Kaylor
Auditor of State Keith Faber  
Interested Party
 
Sub. H. B. No. 680 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jen Miller
League of Women Voters of Ohio   
Opponent
 
Destiny Brown
Undergraduate Student Government at the Ohio State   
Opponent
 
General Submissions
9/1/2020 Minutes
9/16/2020 Minutes
 
 

September 16, 2020

Agenda
Agenda for September 16, 2020
 
Minutes
Minutes from September 01, 2020
Bills
S. B. No. 347 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Brandi Slaughter
Ohio Council of Churches  
Proponent
 
Catherine Turcer
Common Cause Ohio  
Proponent
 
Frank LaRose
Ohio Secretary of State  
Proponent
 
S. B. No. 360 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Rob Sexton
Buckeye Firearms  
Proponent
 
James Irvine
Self  
Proponent
 
Christopher Lee
National Shooting Sports Foundation, Inc.  
Proponent
 
S. C. R. No. 16 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tony Dia
Self  
Proponent
 
Mark Wasylyshyn
Sheriff  
Proponent
 
Robert Cornwell
Buckeye State Sheriffs  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 614 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Michelle Wrona Fox,
Community Legal Aid Services, Inc.  
Proponent
 
Kevin Shimp
Ohio Chamber of Commerce  
Interested Party
 
Megan O'Dell
Ohio Poverty Law Center  
Interested Party
 
Rob Brundrett
Ohio Manufactures Assoc  
Interested Party
 
Kathleen K. Laskey-Donovan
The Legal Aid Society of Cleveland  
Proponent
 
Benjamin Horne
LASC  
Interested Party
 
Sub. H. B. No. 680 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Lisa Ochs
Ohio Nurse Assoc  
Opponent
 
Andrea Yagoda
Self  
Opponent
 
Trent Dougherty
Ohio Environmental Council Action Fund  
Opponent
 
Michael Stinziano
Auditor  
Opponent
 
Tiffany Rumbalski
Self  
Opponent
 
 
 

September 01, 2020

Agenda
Agenda for September 01, 2020
 
Minutes
Minutes from July 21, 2020
Bills
S. C. R. No. 16 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Gavarone
–  
Sponsor
 
S.B. No. 360
Name
Organization
Testifying As
President Obhof
–  
Sponsor
 
S. B. No. 347 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Manning
–  
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 614 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Zach Schiller
Policy Matters Ohio  
Proponent
 
S. B. No. 317 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Mitchell Pinsky
self  
Opponent
 
Christa Overbeck
Self  
Opponent
 
Dr. Pamela Warrick
Self  
Opponent
 
Robin Hawkins
Moms Demand Action  
Opponent
 
Lisa Voigt
Self  
Opponent
 
Lindsay Wissman
self  
Opponent
 
Connor Marrott
self  
Opponent
 
Pat Krummrich
self  
Opponent
 
Toni Ehrman
Self  
Opponent
 
Lindsay Wissman
Self  
Opponent
 
Robert Jordan
self  
Opponent
 
Dena Lishing
self  
Opponent
 
Mollie Eardley
self  
Opponent
 
Tony D'Ambrosio
self  
Opponent
 
Linda Jacobs
self  
Opponent
 
Linda Taylor
self  
Opponent
 
Lynn Lunoe
self  
Opponent
 
Carol Hasek
self  
Opponent
 
Lauren Wantz
self  
Opponent
 
Mark Halloran
self  
Opponent
 
Susanne Lane
self  
Opponent
 
Mary Basch
self  
Opponent
 
Hannah Barker
Self  
Opponent
 
Michelle Heym
self  
Opponent
 
Sarah Moskovitz
self  
Opponent
 
Becky Mehltretter
Moms Demand Action  
Opponent
 
Sarah Turner
self  
Opponent
 
Sharon Kokot
Moms Demand Action  
Opponent
 
Ed Herbers
self  
Opponent
 
Maureen Washock
self  
Opponent
 
MaryAnne Crampton
self  
Opponent
 
Sarah Krieg
self  
Opponent
 
Cassandra Freeland
self  
Opponent
 
William Koltek
self  
Opponent
 
Andrew Bruening
self  
Opponent
 
Tamara Melnick
self  
Opponent
 
Claire Kessler
self  
Opponent
 
Nancy Walker Gerbetz
self  
Opponent
 
Molly Bardine
self  
Opponent
 
Robin Osborne
self  
Opponent
 
Cheryl Gooch
self  
Opponent
 
Andrea Yagoda
self  
Opponent
 
Margaret Hirschfeld
self  
Opponent
 
Stephanie Douglas
Self  
Opponent
 
Angela Ruffolo
self  
Opponent
 
Jessica Hubbard
self  
Opponent
 
Carole DiLauro
self  
Opponent
 
Lauren Squires
self  
Opponent
 
Alexandra Hubbard
Self  
Opponent
 
Deborah Thompson
self  
Opponent
 
Bonnie Lass Wojno
self  
Opponent
 
Barbara Davidson
self  
Opponent
 
Deborah Cooper
self  
Opponent
 
Sarah Ramirez
self  
Opponent
 
Debbie Westheimer
self  
Opponent
 
Deborah Hogshead
self  
Opponent
 
Lorena Rankin
self  
Opponent
 
Jane Logan
self  
Opponent
 
Amy Malloy
self  
Opponent
 
Kathleen Weiss
self  
Opponent
 
Michelle Bell
self  
Opponent
 
Stephanie Pestello
Self  
Opponent
 
Keith Watson
self  
Opponent
 
Ken Krummrich
self  
Opponent
 
David Madaffer
self  
Opponent
 
Douglas Rogers
Self  
Opponent
 
Jen Madaffer
self  
Opponent
 
Cindy Pearson
Self  
Opponent
 
John Foley
self  
Opponent
 
Marja Lasek-Martin
self  
Opponent
 
Mary O'Reilly
self  
Opponent
 
Becky Mehltretter
Self  
Opponent
 
Joan Blackburn
Self  
Opponent
 
Megan Holtz
self  
Opponent
 
James Edmondson
self  
Opponent
 
Robert Polish
Self  
Opponent
 
Donna Abel
self  
Opponent
 
Melanie Wightman
Self  
Opponent
 
Susan Frantz
self  
Opponent
 
Penny Hubbard
Self  
Opponent
 
Monica Harmon
self  
Opponent
 
Gale Husney
self  
Opponent
 
Marlie Rerucha-Peters
self  
Opponent
 
Elisabeth Loring
self  
Opponent
 
Wendy Van Ittersum
Self  
Opponent
 
Nancy Dever
self  
Opponent
 
Kathleen Durkin
Self  
Opponent
 
Shalini Sood-Mendiratta
self  
Opponent
 
John Mumma
Self  
Opponent
 
Debbie Toder, MD
Self  
Opponent
 
Christopher Wolf
self  
Opponent
 
Julie Elkus
Self  
Opponent
 
Zack Maaieh
self  
Opponent
 
Noelle Lenhart
self  
Opponent
 
Donna Malone
Self  
Opponent
 
Richard Westheimer
self  
Opponent
 
Patricia McDonald
Self  
Opponent
 
Ginean Solomon
Self  
Opponent
 
Barb McCarren
Self  
Opponent
 
Mary Jacque Montgomery
self  
Opponent
 
Carol Kralik
Self  
Opponent
 
Melanie Cornelius
Self  
Opponent
 
Dianne Frimel
self  
Opponent
 
Valerie Lee
Self  
Opponent
 
Sheri Cody
self  
Opponent
 
Carolyn Nusbaum
Self  
Opponent
 
Abigail Jansen Busdeker
Self  
Opponent
 
Judy Harbaugh
Self  
Opponent
 
Anne Snow
Self  
Opponent
 
Sandra Conway
Self  
Opponent
 
Trudi Marrapodi
Self  
Opponent
 
Susan McGinn
Self  
Opponent
 
Jennifer Logan
self  
Opponent
 
Elizabeth Wetherholt
Self  
Opponent
 
Jill Bowman
self  
Opponent
 
Erin Ketch
Self  
Opponent
 
Katherine Knall
self  
Opponent
 
Susan Korte
Self  
Opponent
 
Lisa Galek
Self  
Opponent
 
Kavita Parikh
Students Demand Action  
Opponent
 
Anne Gardner
Self  
Opponent
 
Susan Dent
Self  
Opponent
 
Christina Collins
Self  
Opponent
 
Nancy Pierson
Self  
Opponent
 
Mary Ann Theby
Self  
Opponent
 
Marissa Griesmar
Self  
Opponent
 
Tara Talgar
Self  
Opponent
 
Lorrie Levengood
Self  
Opponent
 
Sandra Fiehrer
Self  
Opponent
 
Erin Rafter
Self  
Opponent
 
Ann Morahan
Self  
Opponent
 
Ariel Miller
Self  
Opponent
 
Shannon Daniel-Waitas
Self  
Opponent
 
Linda Overholt
Self  
Opponent
 
Joanie Calem
Self  
Opponent
 
Madeline Dyer
Self  
Opponent
 
Meridith Niekamp
Self  
Opponent
 
Sieglinde Martin
Self  
Opponent
 
Ann K Shroyer
self  
Opponent
 
Ann Kramer
self  
Opponent
 
Morgan Cook
self  
Opponent
 
Carolyn Taggart
self  
Opponent
 
Elizabeth Wallace
self  
Opponent
 
James Klein
self  
Opponent
 
Sharon Jefferson
self  
Opponent
 
Mara McKee
self  
Opponent
 
Marilyn Rossiter
self  
Opponent
 
Charlotte Onderick
self  
Opponent
 
Helen McCarthy
self  
Opponent
 
Felicity Tao
self  
Opponent
 
Lillian Moskeland
self  
Opponent
 
Connie Griffis
Self  
Opponent
 
 
 

July 21, 2020

Agenda
Agenda for July 21, 2020
 
Bills
S. B. No. 317 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Alexis Madden
self  
Opponent
 
Susanne Lane
Moms Demand Action  
Opponent
 
Abbie Youkilis
Orange Ribbons for Jamie  
Opponent
 
Cathi Kulik
Self  
Opponent
 
Jennifer Madaffer
Self  
Opponent
 
David Madaffer
Self  
Opponent
 
Susan Dent
self  
Opponent
 
Patricia Krummrich
self  
Opponent
 
Kelsey Markle
self  
Opponent
 
Nathalina Schloneger
self  
Opponent
 
Julie Womack
self  
Opponent
 
Ken Krummrich
self  
Opponent
 
Mary Anne Crampton
self  
Opponent
 
Sue Korte
self  
Opponent
 
Lorrie Levengood
self  
Opponent
 
Betsy Mitchell
self  
Opponent
 
Sandra Fiehrer
self  
Opponent
 
Justin Maxwell
self  
Opponent
 
Monica Harmon
self  
Opponent
 
Sam Childers
self  
Opponent
 
Sean Monigold
self  
Opponent
 
Bill Ison
–  
Opponent
 
Ben Adams
self  
Opponent
 
Cameron Smith
Students Demand Action  
Opponent
 
Sandra Ison
Self  
Opponent
 
Dena Lishing
Self  
Opponent
 
Shannon Gallagher
self  
Opponent
 
Connie Griffis
Moms Demand Action  
Opponent
 
Usjid Hameed
CAIR-Ohio  
Opponent
 
Robin Hawkins
n/a  
Opponent
 
Kathryn Knue Przywara
self  
Opponent
 
Sara DeMuch
Self  
Opponent
 
Ariel Miller
Self  
Opponent
 
Julia Schirmer
Moms Demand Action Ohio  
Opponent
 
Jean Hanson
Self  
Opponent
 
Douglas Rogers
self  
Opponent
 
Heather Rose
Self  
Opponent
 
Tamara Melnick
Self  
Opponent
 
Deborah Hogshead
self  
Opponent
 
Lauren Wantz
self  
Opponent
 
Kristine Woodworth
Self  
Opponent
 
Sharon Roggenkamp
self  
Opponent
 
Jamie Fuchs
self  
Opponent
 
Tony D'Ambrosio
self  
Opponent
 
Ann Morahan
Moms Demand Action  
Opponent
 
Deborah Cooper
Self  
Opponent
 
Mary Melton
Self  
Opponent
 
Chistopher Wolf
Moms Demand Action  
Opponent
 
Mark Gooch
Self  
Opponent
 
Sarah Krieg
Self  
Opponent
 
Andrea Kovesdi
self  
Opponent
 
Shannon Hanf
self  
Opponent
 
Mitchell Pinsky
Students Demand Action- OSU  
Opponent
 
Tara Talgar
self  
Opponent
 
Catherine Cryan Erney
Self  
Opponent
 
Cheryl Gooch
self  
Opponent
 
Todd Sautters
Self  
Opponent
 
Madeline Dyer
Moms Demand Action  
Opponent
 
Seiglinde Martin
self  
Opponent
 
Kathleen McGorray
self  
Opponent
 
Erin Gabbard
self  
Opponent
 
Dianne Frimel
self  
Opponent
 
Elisabeth Loring
self  
Opponent
 
Erika Mattingly
self  
Opponent
 
Alexandra Hubbard
self  
Opponent
 
Michaelene Belpedio
self  
Opponent
 
Leah Bunka
self  
Opponent
 
Sondra Fischer
self  
Opponent
 
Neil Moore
self  
Opponent
 
Rita Williams
self  
Opponent
 
Lauren Eckstein
self  
Opponent
 
Martha O'Gorman
self  
Opponent
 
Margaret Kelly
self  
Opponent
 
The Rev. Margaret Sammons
self  
Opponent
 
Amy Prince
self  
Opponent
 
Marcia Silver
Self  
Opponent
 
Marlie Rerucha-Peters
self  
Opponent
 
Mimi Karon
self  
Opponent
 
Debora Avery
self  
Opponent
 
Katie Catania
self  
Opponent
 
Loren Bucek
self  
Opponent
 
Samantha Dannug
self  
Opponent
 
Kelly Goshe
self  
Opponent
 
Denise Trudeau
self  
Opponent
 
Betsy Poling
self  
Opponent
 
Christie Lukegord
self  
Opponent
 
Charlotte Onderick
self  
Opponent
 
Lynn Mickey
self  
Opponent
 
Stacey Higgins
self  
Opponent
 
Lisa Galek
self  
Opponent
 
Matt Arnold
Self  
Opponent
 
William T Koltek
self  
Opponent
 
Robin Osborne
self  
Opponent
 
Jennifer Logan
self  
Opponent
 
Mary Dixon
self  
Opponent
 
Jill Bowman
self  
Opponent
 
Don Trummel
Self  
Opponent
 
Kathryn Pack
self  
Opponent
 
Becky Mehltretter
self  
Opponent
 
Donna Sinclair
self  
Opponent
 
Judi Pollak
self  
Opponent
 
Susan Sather
self  
Opponent
 
Shelley Gabel
self  
Opponent
 
Phil Trudeau
self  
Opponent
 
Penny Hubbard
self  
Opponent
 
Donna Abel
self  
Opponent
 
Linda Overholt
self  
Opponent
 
Maryellen Daston
self  
Opponent
 
John Foley
self  
Opponent
 
Mary Lofty
self  
Opponent
 
Jimi Nixon
self  
Opponent
 
Sarah Iammarino
self  
Opponent
 
Janet Leopold
self  
Opponent
 
Elizabeth Overmier
State Exec Comm. Brady, Ohio  
Opponent
 
Eric Bulomy
self  
Opponent
 
Sandra Macpherson
self  
Opponent
 
Marti Barker
Self  
Opponent
 
Sub. H. B. No. 614 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Richardson
–  
Sponsor
 
Representative Fraizer
–  
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 680 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Abrams
–  
Sponsor
 
Secretary of State Frank LaRose
–  
Proponent
 
Gary Daniels
ACLU  
Opponent
 
Mia Lewis
common cause ohio  
Opponent
 
Deborah Coleman
Self  
Opponent
 
Jeremy Paris
Jewish Federation of Cleveland  
Interested Party
 
Howie Beigelman
Ohio Jewish Communities  
Interested Party
 
County Executive Armond Budish
Cuyahoga County  
Interested Party
 
Jen Miller
League of Women Voters  
Interested Party
 
Alaina Swope
self  
Opponent
 
Kyle Johnson
Zanesville Civic League  
Opponent
 
 
 

May 27, 2020

Agenda
Agenda for May 27, 2020
 
Minutes
Minutes from February 25, 2020
Bills
S. B. No. 317 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Coley
–  
Proponent
 
Rob Sexton
Buckeye Firearms Association   
Proponent
 
John Weber
National Rifle Association   
Proponent
 
 
 

February 25, 2020

Agenda
Agenda for February 25, 2020
 
Minutes
Minutes from February 11, 2020
Bills
S. B. No. 136 (3rd Hearing)
S. B. No. 186 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Frank LaRose
Secretary of State  
Proponent
 
Catherine Turcer
Common Cause Ohio  
Proponent
 
S. B. No. 191 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Angela Davis
Self  
Opponent
 
 
 

February 11, 2020

Agenda
Agenda for February 11, 2020
 
Bills
S. B. No. 186 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Sykes
–  
Sponsor
 
Senator Manning
–  
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 71 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Scherer and Representative Cera
–  
Sponsor
 
S. B. No. 191 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Chris Oliveti
Secretary of State  
Proponent
 
Lavera R. Scott
OEAO  
Proponent
 
Jen Miller
League of Women Voters of Ohio  
Proponent
 
General Submissions
Minutes
 
 

January 21, 2020

Agenda
Agenda for January 21, 2020
 
Minutes
Minutes from December 11, 2019
Bills
S. B. No. 115 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tina Maharath
–  
Sponsor
 
S. B. No. 211 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Tina Maharath
–  
Sponsor
 
S. B. No. 225 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Peggy Lehner
–  
Sponsor
 
S. B. No. 182 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tara Talgar
Moms Demand Action  
Proponent
 
S. B. No. 237 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Lara Kowalcyk
Students Demand Action  
Opponent
 
Mitchell Pinsky
Students Demand Action at The Ohio State University  
Opponent
 
Louis Tobin
Ohio Prosecuting Attorneys Association   
Opponent
 
Chelsi Rhoades
Students Demand Action  
Opponent
 
Sandra Ison
Moms Demand Action  
Opponent
 
Pat Krummrich
Independent   
Opponent
 
Shela Blanchard
Self  
Opponent
 
Douglas L. Rogers
Myself as Individual   
Opponent
 
Brandi Slaughter
Columbus NAACP  
Opponent
 
Rachel Dunn
Self  
Opponent
 
Annie Ha
Students Demand Action  
Opponent
 
Ahmad Mostafavifar
Myself, Columbus Medical Association  
Opponent
 
Laura Robertson-Boyd
Independent   
Opponent
 
Malinda Smyth
Self  
Opponent
 
 
 

December 11, 2019

Agenda
Agenda for December 11, 2019
 
Minutes
Minutes from December 03, 2019
Bills
H. B. No. 117 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Upchurch
–  
Sponsor
 
S. B. No. 233 (3rd Hearing)
S. B. No. 237 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Gary Witt
Ohioans for Concealed Carry  
Proponent
 
Judi Phelps
Self  
Proponent
 
Steven R. Harmeyer
Self  
Proponent
 
Edward H. Miller, MD
Self  
Proponent
 
Karen Reed
Self  
Proponent
 
Nick Finley
Self  
Proponent
 
Thomas Reed
Self  
Proponent
 
Ken Borovicka
Self  
Proponent
 
Jennifer Coleman
Self  
Proponent
 
Proponent Letter
–  
Proponent
 
Josiah Lanning
–  
Proponent
 
 
 

December 03, 2019

Agenda
Agenda for December 03, 2019
 
Minutes
Minutes from November 20, 2019
Bills
S. B. No. 233 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Mary Springowski
Self  
Proponent
 
Daniel Ramos
Self  
Proponent
 
S. B. No. 221 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Jim Tobin
Catholic Conference of Ohio  
Proponent
 
Ohio Mayors Alliance
OMA  
Proponent
 
Chris Kershner
Dayton Area Chamber of Commerce  
Proponent
 
Bill Cotton, MD, FAAP
American Academy of Pediatrics  
Proponent
 
Mayor Christina Muryn
City of Findlay  
Proponent
 
Sheriff Michael Simpson
Buckeye State Sheriffs Association  
Proponent
 
Chief Bruce Pijanawski
Ohio Association of Chiefs of Police  
Proponent
 
Prosecutor Jane Hanlin
Self  
Proponent
 
Pastor Uhleric Reynolds
Common Ground Destiny Church  
Proponent
 
Pastor Norman Scearce
The Gateway Cathedral  
Proponent
 
Walt Davis
Self  
Proponent
 
Rebecca Gaytko
Ohio Crime Prevention Association  
Proponent
 
S. B. No. 237 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tom Plummer
Ohioans for Concealed Carry  
Proponent
 
Miranda Warner
Self  
Proponent
 
Chris Dorr
Ohio Gun Owners  
Proponent
 
Gerard Valentino
Self  
Proponent
 
Michael P. Rolfes
Self  
Proponent
 
Jimmy Bowman
Self  
Proponent
 
Keith Ackerman
Self  
Proponent
 
Dan Baker
Self  
Proponent
 
Paul Maxim
Self  
Proponent
 
Sean Maloney
–  
Proponent
 
Dean Rieck
Buckeye Firearms  
Proponent
 
David Weber
National Rifle Association of America  
Proponent
 
Jamie Myers
Self  
Proponent
 
William Lindsey
Ohio Gun Owners  
Proponent
 
 
 

November 20, 2019

Agenda
Agenda for November 20, 2019
 
Minutes
Minutes from November 13, 2019
Bills
S. B. No. 237 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Johnson
–  
Sponsor
 
S. B. No. 136 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Melinda Gilpin
Professional Land Surveyors of Ohio  
Proponent
 
Beth Easterday
American Council of Engineering Companies Ohio  
Proponent
 
Sub. H. B. No. 66 (3rd Hearing)
Governor's Appointment(s)
Natasha Kaufman - Ohio Elections Commission
Lora Miller - Ohio Retirement Study Council
 
 

November 13, 2019

Agenda
Agenda for November 13, 2019
 
Minutes
Minutes from November 05, 2019
Bills
S. B. No. 233 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Manning
–  
Sponsor
 
S. B. No. 221 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Howie Beigelman
Ohio Jewish Communities  
Proponent
 
Pastor John T. Coats
Metropolitan Church of God in Christ and Interdenominational Ministerial Alliance of Columbus and Vicinity   
Proponent
 
Whitney Austin
Whitney/Strong  
Proponent
 
Chief Adam Pillar
Lancaster Ohio Police Department  
Proponent
 
Chief Robin Lees
Youngstown Police Dept.  
Proponent
 
 
 

November 05, 2019

Agenda
Agenda for November 05, 2019
 
Minutes
Minutes from October 08, 2019
Bills
S. B. No. 203 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Thomas & Lehner
–  
Sponsor
 
S. B. No. 221 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Dolan
–  
Sponsor
 
S. B. No. 223 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Thomas & Lehner
–  
Sponsor
 
 
 

October 08, 2019

Agenda
Agenda for October 08, 2019
 
Minutes
Minutes from October 02, 2019
Bills
S. C. R. No. 4 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
James "Buster" Douglas
–  
Proponent
 
Daryle Griffin
Brightway Center  
Proponent
 
John Pace
Buster Douglas World Championship 30th Anniversary  
Proponent
 
Brooke Crockett
PRactice  
Proponent
 
 
 

October 02, 2019

Agenda
Agenda for October 02, 2019
 
Minutes
Minutes from September 25, 2019
Bills
S. C. R. No. 4 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Hottinger
–  
Sponsor
 
S. R. No. 237 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Maharath
–  
Sponsor
 
S. B. No. 138 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Maharath
–  
Sponsor
 
 
 

September 25, 2019

Agenda
Agenda for September 25, 2019
 
Minutes
Minutes from September 17, 2019
Bills
S. B. No. 90 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Thomas & Craig
–  
Sponsor
 
S. B. No. 191 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Gavarone
–  
Sponsor
 
 
 

September 17, 2019

Agenda
Agenda for September 17, 2019
 
Minutes
Minutes from September 10, 2019
Bills
S. B. No. 62 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Thomas
–  
Sponsor
 
S. B. No. 63 (1st Hearing)
S. B. No. 64 (1st Hearing)
S. B. No. 65 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Thomas
–  
Sponsor
 
Fox 8 News Article
–  
Sponsor
 
S. B. No. 182 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Thomas & Lehner
–  
Sponsor
 
S. B. No. 183 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Thomas & Lehner
–  
Sponsor
 
S. B. No. 184 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Williams
–  
Sponsor
 
Governor's Appointment(s)
George Horne - Board of Embalmers and Funeral Directors
Thomas Taneff - Board of Embalmers and Funeral Directors
 
 

September 10, 2019

Agenda
Agenda for September 10, 2019
 
Minutes
Minutes from June 19, 2019
Bills
S. B. No. 19 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Williams
–  
Sponsor
 
S. B. No. 94 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Maharath
–  
Sponsor
 
 
 

June 19, 2019

Agenda
Agenda for June 19, 2019
 
Minutes
Minutes from June 18, 2019
Bills
S. B. No. 140 (3rd Hearing)
 
 

June 18, 2019

Agenda
Agenda for June 18, 2019
 
Minutes
Minutes from June 11, 2019
Bills
S. B. No. 136 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Hottinger & Sykes
–  
Sponsor
 
Sub. H. B. No. 66 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Judge Michael Goulding
–  
Proponent
 
S. B. No. 140 (2nd Hearing)
 
 

June 11, 2019

Agenda
Agenda for June 11, 2019
 
Minutes
Minutes from May 16, 2019
Bills
Sub. H. B. No. 66 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Merrin
–  
Sponsor
 
S. B. No. 140 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Uecker
–  
Sponsor
 
Todd Rathner
Knife Rights Inc.   
Proponent
 
Michael Rice
Gripknife, LLC  
Proponent
 
Savannah Kellener
American Knife and Tool Institute  
Proponent
 
Rick Hinderer
Rick Hinderer Knives, LLC  
Proponent
 
 
 

May 16, 2019

Agenda
Agenda for May 16, 2019
 
Minutes
Minutes from May 07, 2019
 
 

May 07, 2019

Agenda
Agenda for May 07, 2019
 
Minutes
Minutes from April 30, 2019
Bills
Am. H. B. No. 50 (4th Hearing)
S. B. No. 107 (4th Hearing)
S. B. No. 1 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Greg Lawson
The Buckeye Institute  
Interested Party
 
Micah Derry
Americans for Prosperity  
Proponent
 
John Cheatham
Ohio Building Officials Association  
Interested Party
 
 
 

April 30, 2019

Agenda
Agenda for April 30, 2019
 
Minutes
Minutes from April 09, 2019
Bills
S. B. No. 123 (2nd Hearing)
S. B. No. 107 (3rd Hearing)
Am. H. B. No. 50 (3rd Hearing)
 
 

April 09, 2019

Agenda
Agenda for April 09, 2019
 
Minutes
Minutes from April 02, 2019
Bills
S. B. No. 123 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Dolan & Manning
Ohio Senate  
Proponent
 
Fran Buchholzer
Cleveland Museum of Natural History  
Proponent
 
Bree Obhof
–  
Proponent
 
Dr. Bill Hlavin
Bass Energy, Inc.  
Proponent
 
Harvey Webster
Cleveland Museum of Natural History  
Proponent
 
Mike Angle & Mark Peter
Ohio Department of Natural Resources  
Proponent
 
Am. H. B. No. 50 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Laura McBride
The MetroHealth System  
Proponent
 
S. B. No. 107 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Phil Long
Mercer County Board of Elections  
Proponent
 
Catherine Turcer
Common Cause Ohio & League of Women Voters  
Proponent
 
Monica Nieporte
Ohio News Media Association  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Brian Perera (Reappointment) - Sunset Review Committee
Erik Yassenoff, M.A. - Sunset Review Committee
 
 

April 02, 2019

Agenda
Agenda for April 02, 2019
 
Minutes
Minutes from March 19, 2019
Bills
S. B. No. 107 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Rulli
Ohio Senate  
Proponent
 
S. B. No. 52 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Adele Eisner
–  
Interested Party
 
S. B. No. 49 (4th Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Kim Welter
Equality Ohio  
Interested Party
 
S. B. No. 43 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senators Antonio & Kunze
Ohio Senate  
Proponent
 
Am. H. B. No. 50 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Greenspan
Ohio House of Representatives  
Proponent
 
 
 

March 19, 2019

Agenda
Agenda for March 19, 2019
 
Minutes
Minutes from March 12, 2019
Bills
S. B. No. 46 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Todd Peterson
Ohio Association for Justice  
Proponent
 
S. B. No. 49 (3rd Hearing)
 
 

March 12, 2019

Agenda
Agenda for March 12, 2019
 
Minutes
Minutes from March 05, 2019
Bills
S. B. No. 42 (1st Hearing)
S. B. No. 10 (3rd Hearing)
S. B. No. 22 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Camille Wimbish
Ohio Voter Rights Coalition  
Interested Party
 
Adele Eisner
–  
Interested Party
 
S. B. No. 49 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Sheriff Michael Heldman
Hancock County Sheriff’s Office  
Proponent
 
Lieutenant Ryan Kidwell
Hancock County Sheriff’s Office  
Proponent
 
S. B. No. 52 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Matthew DeTemple
Ohio Township Association   
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Jen Thrasher - Sunset Review Committee
 
 

March 05, 2019

Agenda
Agenda for March 05, 2019
 
Minutes
Minutes from February 26, 2019
Bills
Am. H. B. No. 86 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Representative Plummer
–  
Proponent
 
Gary Witt
Ohioans for Concealed Carry  
Proponent
 
Chuck LaRosa
Ohioans for Concealed Carry  
Proponent
 
S. B. No. 10 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Keith Faber
Auditor of State  
Proponent
 
Adam Schwiebert
County Commissioners Association of Ohio  
Proponent
 
Kent Scarrett
Ohio Municipal League  
Proponent
 
Matt DeTemple
Ohio Township Association   
Proponent
 
S. B. No. 1 (3rd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Michael Kocab
Ohio Fire Officials Association and Northeastern Ohio Fire Prevention Association  
Interested Party
 
Zach Schiller
Policy Matters Ohio   
Opponent
 
Jeff Jacobson
Office of the Ohio Consumers’ Counsel  
Opponent
 
S. B. No. 22 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
John Leutz
County Commissioners Association of Ohio  
Proponent
 
Tim Ward
Madison County Board of Elections  
Proponent
 
Jen Miller
League of Women Voters  
Interested Party
 
S. B. No. 52 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Tim Ward
Madison County Board of Elections  
Interested Party
 
Kent Scarrett
Ohio Municipal League  
Proponent
 
S. B. No. 49 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Eklund
–  
Proponent
 
S. B. No. 46 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Eklund
–  
Proponent
 
 
 

February 26, 2019

Agenda
Agenda for February 26, 2019
 
Minutes
Minutes from February 19, 2019
Bills
S. B. No. 30 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Secretary Frank LaRose
Ohio Secretary of State  
Proponent
 
Megan Wood
Ohio History Connection  
Proponent
 
S. B. No. 53 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Sean Maloney
Buckeye Firearms Association   
Proponent
 
Chuck LaRosa
Ohioans for Concealed Carry  
Proponent
 
Chris Dorr
Ohio Gun Owners  
Proponent
 
S. B. No. 10 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Wilson
–  
Proponent
 
S. B. No. 22 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Uecker
–  
Proponent
 
S. B. No. 1 (2nd Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Sante Ghetti
Greater Cleveland Partnership | Council of Smaller Enterprises (COSE)  
Proponent
 
Kevin Boehner
Ohio Chamber of Commerce  
Proponent
 
Chris Ferruso
NFIB  
Proponent
 
Robert Brundrett
The Ohio Manufacturers’ Association  
Proponent
 
Doug Kellogg
Americans for Tax Reform  
Proponent
 
James Broughel, PhD
The Mercatus Center at George Mason University  
Proponent
 
S. B. No. 52 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Secretary Frank LaRose
Ohio Secretary of State  
Proponent
 
Major General John C Harris
Ohio National Guard  
Proponent
 
Robert Pardee
Ohio Cyber Collaboration Committee  
Proponent
 
Alice Miller
Ohio Utilities Protection Services  
Proponent
 
Richard J. Harknett, PhD
University of Cincinnati  
Proponent
 
Governor's Appointment(s)
Marquettes Robinson, JD - Ohio Elections Commission
 
 

February 19, 2019

Agenda
Agenda for February 19, 2019
 
Bills
S. B. No. 1 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator McColley
–  
Proponent
 
Senator Roegner
–  
Proponent
 
S. B. No. 30 (1st Hearing)
Name
Organization
Testifying As
Senator Kunze & Williams
–  
Proponent
 
S. B. No. 52
Name
Organization
Testifying As
Senator Gavarone
–  
Proponent
 
S. B. No. 53
Name
Organization
Testifying As
Senator Roegner
–  
Proponent
 
 
 
 
 
 
GLOSSARY
of terms
What is session? What is a caucus? Find out about these and other commonly used terms related to the Ohio Senate.